LSDP FRAKCIJOJE

Ketvirtadienis, 09 Lapkritis 2017 09:35

 

Mieli bičiuliai,

šiuo metu Seime pradėtas svarstyti 2018 m. biudžetas ir jį lydintys įstatymai. Jų pilnus tekstus galima rasti Seimo tinklalapyje. Mes, atsinaujinusios Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos bičiuliai, aktyviai dalyvaujame šiame darbe. Mūsų manymu jis yra taisytinas.

Mažinant atskirtį ir skurdą mes siūlome daugiau didinti bazinį darbo užmokestį ne 1,5 euro iki 132, bet atstatyti iki 142 eurų, palikti didesnį neapmokestinamą pajamų dydį dirbantiems turintiems vaikų, 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio lengvatą taikyti ne tik centriniu šildymu besinaudojantiems, bet ir patiems besikūrenantiems malkomis ir naudojantiems kitas kuro rūšis.

Taip pat manome, jog daugiau lėšų reikėtų melioracijos ir vietinių kelių remontui.

Pagrindinis instrumentas solidarumui didinti būtų mūsų siūlomas progresinio gyventojų pajamų progresyvinių mokesčio įstatymas. Tačiau Seime mūsų kol kas tik septyni, todėl norėdami žinoti Jūsų nuomonę ir būti stipresni atstovaudami socialdemokratinį požiūrį prašome Jūsų pagalbos ir patarimų.

Kviečiame biudžetą ir jį lydinčius įstatymus apsvarstyti skyriuose ir pateikti savo siūlymus. Jei reikės mūsų pagalbos svarstymuose, prašome kontaktuoti el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai . Kiek galėsime bandysime atvykti.

Pagarbiai,

LSDP frakcijos nariai

VALDYBOS POSĖDIS

Kaune vykusiame valdybos posėdyje frakcijos seniūnas Juozas Olekas pristatė frakcijos veiklos gaires ir politines aktualijas. Pasak jo, su valdančiąja mažuma bendraujama šiuo metu daugiausia dėl komitetų, kuriuose turi dirbti LSDP frakcijos nariai. Pavyzdžiui, LSDP frakcijai turėtų priklausyti vietos Kaimo reikalų komitete, Biudžeto ir finansų komitete. Šiuo metu du narius frakcija turi Švietimo ir mokslo komitete, bet vieną vietą norima keisti į Sveikatos reikalų komitetą, bet tai atviras klausimas.

Pasak frakcijos seniūno J. Oleko, buvę kolegos valstiečiai ir partijos kolegos nori įrodyti, jog be socialdemokratų gali padaryti daug gero žmonėms. Tai, anot seniūno, yra nemažas iššūkis. Frakcijai svarbu, kad partijos nariai peržiūrėtų manifestą, kurį galėtume atnaujinti ir turėti jį kaip programą. Kaip teigia politikas, kasdien tenka balsuoti, o išgrynintos partijos pozicijos dažnai nebūna. Jis siūlė frakcijai ir valdybai rinktis kartu, kad būtų galima aptarti nuostatas.

J. Olekas pasiūlė išspręsti ir partinių komitetų pirmininkų klausimą, nes pasitraukus iš partijos keliems kolegoms, dalis komitetų neteko pirmininkų.

Seniūnas informavo, kad į frakciją susitikti atvyko didesnio darbo užmokesčio reikalaujantys medikų atstovai, vėliau viešės smulkiųjų verslininkų atstovai, todėl reikia labai derinti pozicijas.

J. Olekas pažymėjo, kad socialdemokratai neturi įregistravę naujo progresinių mokesčių įstatymo, nors apie tai plačiai kalbama manifeste. Jo nuomone, tuoj laikas išseks ir socialdemokratai bus kaltinami viena rašantys, kita darantys.

Dovilė Šakalienė teigė ketinanti aplankyti skyrius, jeigu visiems tai bus priimtina. Pasak parlamentarės, jai atrodo, kad kertinės socialdemokratinės temos yra skurdo, smurto ir socialinės atskirties mažinimas. Anot Seimo narės, ją labai nuvylė valstiečiai, kurie nesilaikė duoto žodžio minėtomis temomis. D. Šakalienė minėjo, kad, be jau įvardintų pasiūlymų, susijusių su biudžetu, jai labai svarbu priimti teisės aktų pataisas dėl antstolių veiklos suvaldymo. Šie pasiūlymai aprašyti čia.

Kita svarbi tema - pagalbos teikimas smurto aukoms, nes šiandien tai yra tik žodžiai. Pasak D. Šakalienės, šiuo metu tokiai pagalbai skiriama vos 10 eurų, o smurto atvejų pernai buvo 66 tūkst.

Dar vienas aspektas - šeimos politika, kuriai labai pasitarnautų, jeigu PNPD būtų taikomas ne tik tėvams ar įtėviams, bet ir globėjams. Tai liečia vos kelis šimtus žmonių, todėl biudžete tikrai daug nekainuotų.

Rasa Budbergytė kalbėjo, kad pagrindinė partijos bėda, jog partiniai komitetai, išskyrus Sveikatos reikalų, negali kokybiškai prisidėti prie idėjų išgryninimo ir pavertimo kūnu. Tą parlamentarė teigia pastebėjusi iš Biudžeto ir finansų komiteto, kurio susirinkimų lankomumas yra mažas. Anot parlamentarės, mažai frakcijai tai didelė problema, nes patarėjų nepakanka norint parengti tinkamus teisės aktų projektus.

Kaip pavyzdį ji paminėjo progresinius mokesčius. Socialdemokratai nuolat skelbia apie progresinius mokesčius, tačiau vis patiria fiasko, nes projektai, kurie registruojami Seime, yra netinkami dėl mažėjančio NPD (neapmokestinamojo pajamų dydžio). R. Budbergytė sako, kad norint parengti gerą įstatymą, reikia tikrai tai apgalvoti. Anot Seimo narės, šiuo metu nėra tinkamų pajėgumų padaryti gerą progresinių mokesčių įstatymą. Jos manymu, reiktų ieškoti paspirties iš šalies.

Į posėdį kiek vėluodamas dėl Vilniaus miesto tarybos posėdžio atvyko ir LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas. Jo teigimu, šiuo metu svarbiausia yra biudžetas, pasiūlymai jam ir skyrių teikiamų pasiūlymų registravimas Seime - tai yra politinis turinys, kurios labai reikia po vidinių santykių aiškinimosi.

Kaip vieną svarbiausių politinių aktualijų G. Paluckas minėjo besiskleidžiantį medicinos darbuotojų judėjimą, kuris turi potencialo išdraskyti nusistovėjusias struktūras ir nuversti dabartinį Lietuvos gydytojų sąjungos vadovą Liutaurą Labanauską. Pirmininkas teigė buvęs nustebęs, kad tiek premjeras, tiek Seimo pirmininkas to nevertina rimtai. Anot G. Palucko, galbūt streiką suorganizuoti bus ir sunku, bet koks nors tylusis streikas arba itališkas streikas įmanomas. Itališkas streikas apibrėžiamas kaip toks, kai darbuotojai skrupulingai laikosi taisyklių ir savo funkcijas atlieka minimaliai: ne daugiau nei reikalaujama pagal taisykles.

G. Paluckas teigia, kad iki šiol egzistavusios medikų organizacijos nebeatstovauja savo atstovaujamųjų.

J. Olekas klausė, ar yra kokių nuomonių dėl Ignalinos bičiulių laiško apie sveikatos įstaigas. G. Paluckas siūlė reaguoti į visus skyrių pasiūlymus, ypač jeigu tai pasiūlymai, kurie gali būti registruojami kaip teisės aktų pataisos.

LSDP pirmininkas teigė, kad visi siunčiami pasiūlymai turi būti surinkti vienoje vietoje. Atsakingu asmeniu paskirtas frakcijos seniūnas J. Olekas. G. Paluckas siūlė paskubėti su pasiūlymų registravimu, nes greitai jau bus vėlu.

Kilo klausimas dėl našlių pensijų: vienam iš pensinio amžiaus sutuoktinių mirus ir kitam gaunant 21 euro našlių pensiją, pajamų nepakanka išgyvenimui. Klausimas, ar registruoti pasiūlymą.

Orinta Leiputė užsiminė, kad dažnai moterys gauna žemesnį darbo užmokestį, vėliau ir mažesnę senatvės pensiją, bet statistiškai gyvena ilgiau nei vyrai, todėl dažnai skursta.

G. Paluckas siūlė šiuo klausimu apsispręsti, nors dalis valdybos narių pažymėjo, kad tai diskriminuoja nesusituokusius asmenis. J. Olekas sako, kad tai nelabai teisinga, nes dalis žmonių gyvena nesusituokę, o partnerystę neįteisinta. Bet R. Budbergytė teigė, jog tai įprasta praktika Vakaruose, kuri taikoma ir nesusituokusiems.

J. Olekas dar informavo, kad frakcija turės 2 referentų etatus. Vienas jų siūlomas Irminai Milašienei, kuri puikiai dirbo Infocentre.

Kitas etatas turėtų būti skiriamas arba teisininkui, arba ekonomistui, arba išskaidomas į du po pusę. G. Paluckas svarstė, kad reikia darbingo ir gero žmogaus, gebančio kepti teisės aktų projektus. R. Budbergytė siūlė, kad frakcijai nereikia ekonomistų, o reikia normalaus gero teisininko. Anot pirmininko, D. Šakalienės pavyzdys kaip tik ir parodo, kad nuo idėjos iki teisės akto registravimo užtenka tik paros.

D. Šakalienė teigė esanti 1,5 etato įdarbinusi teisininkę, su kuria tikrai galima puikiai dirbti. Parlamentarė sakė galinti pasiūlyti keletą pavardžių - tiek tokių, kurie yra jauni teisininkai, tiek tokių, kurie jau dirba advokatų kontorose, bet turi pakankamai idealizmo dirbti dar puse etato frakcija. Bet ji siūlė darbinti teisininką visu etatu, nes tai yra juodas darbas.

Atsakingasis sekretorius Linas Jonauskas pristatė valdybai Kandidatų parinkimo, iškėlimo ir sąrašo sudarymo tvarkos projektą 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimams. L. Jonauskas iškart pažymėjo, kad reiktų padiskutuoti apie tą punktą, kuriame kalbama apie LSDJS skyriaus deleguojamus narius - norima įrašyti, kad skyrius yra veikiantis, o ne formalus ar popierinis.

J. Olekas iškėlė klausimą, ar ne per vėlai kandidatus į merus patvirtinti ne vėliau nei iki 2018 m. kovo 1 d. L. Jonauskas atsakė, kad anksčiau merai buvo iškeliami likus penkiems mėnesiams iki rinkimų, o čia bus likę metai.

Tiesa, esama skyrių, kur yra po du stiprius žmones - ten reiktų padaryti visuomenės nuomonės apklausas.

Povilas Isoda sakė rezervuotai žiūrintis į vidinį sąrašo reitingavimą, nes dažnai jo rezultatai prasilenkia su realybe. Jį guodžia tik žmonės iš šalies, kuriuos galima pasikviesti.

G. Paluckas teigė, kad reitingavimas turi dvejopą reikšmę: ne tik nustatyti kandidatų eilę, bet ir sujudinti kuo daugiau skyriaus narių, kad jie reikštų nuomonę.

Mindaugas Sinkevičius pastebėjo, kad panašios tvarkos buvo ir ankstesniais metais, bet, pavyzdžiui, ne visi skyriai laikėsi statuto nuostatų. Pavyzdžiui, dėl moterų įtraukimo į sąrašus. Jis klausė, ar rekomendacijų nevykdymas užtraukią kokią nors sankciją. Politikas sakė galintis garantuoti, kad kai kurie skyriai ignoruos statutinę normą dėl moterų kandidačių.

G. Paluckas atsakė, kad dėl rekomendacijų poveikio priemonių nėra, bet statutinių normų reikia laikytis, jos privalomos.

M. Sinkevičius siūlė neskirti finansinio paskatinimo rinkimams, jeigu skyrius nepaiso statutinės normos įtraukti moteris kandidates.

Julius Sabatauskas svarstė, kad M. Sinkevičiaus pasiūlymas yra geras, tik bet kuris pažeidimas turi būti apsvarstytas Etikos ir procedūrų komisijoje.

Parlamentaras taip pat diskutavo apie LSDJS iškeltus kandidatus - jo nuomone, turi būti galimybė kelti ne tik LSDJS narius, bet ir tiesiog jaunus žmones, kuriuos deleguoja LSDJS.

Tačiau L. Jonauskas teigė, kad ateityje reiktų dėl to diskutuoti, nes jaunystė nėra privalumas, privalumas yra darbas organizacijoje.

 

Lietuvos socialdemokratų partijos naujienlaiškis, 2017 11 09

Aktualijos

Misija Lietuva: vienas svarbiausių socialdemokratų darbų – pažaboti antstolius

Populiarus teiginys, kad Lietuva išugdė išlaikytinių kar...

LSDP VILNIAUS RAJONO SKYRIAUS VAKARONĖ

Aktyviai dalyvavę Sausio 13-osios - Laisvės gynėjų die...

VISI - VISIEMS

Visi, negalintys dalyvauti vakaronėje, sveikina į ją...

MIELI BIČIULIAI,

Š.m. sausio 12 d. 17.30 val. susitinkame Nepriklausomyb...

Mielas sausio mėnesį gimęs bičiuli (-e),

Linkime  gražaus ir  įsimintino  laiko šiandien...

Socialdemokratai siūlo pagalbą Vyriausybei: paliestų gaunančius daugiau nei 1900 Eur/mėn.

„Lietuvoje šiuo metu egzistuojanti mokesčių sistema iš...

LSDP VILNIAUS RAJONO SKYRIAUS TARYBOJE

LSDP Vilniaus rajono skyriaus pirmininkas Robert Duchnevič ...

Gražių ir jaukių švenčių!

Kalėdos – šeimos ir artimųjų, tikėjimo ir vilties, ...

Apklausa

Ar balsuotumėte už LSDP?Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Visos teisės saugomos © 2011 Vilniaus rajono socialdemokratai. Sukurta: